Facebook

Rodzaje blatów kuchennych

Kuchnia przez wielu uznawana jest za serce domu. To m.in. z tego powodu z taką dokładnością i zaangażowaniem podchodzimy do urządzania tego pomieszczenia. Zdecydowanie się na meble kuchenne na wymiar ułatwi cały proces. Nadal jednak będziemy musieli podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór blatu kuchennego.

Blaty z konglomeratu

W ten sposób określane są blaty kompozytowe, czyli stworzone z syntetycznego materiału. Do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć:
 
1. lekkość;
2. łatwą pielęgnację;
3. świetne właściwości termoplastyczne, dzięki czemu łatwo naprawić zniszczony blat;
4. niską cenę.
 
Należy jednak pamiętać, że tę opcję łatwo jest zarysować.
 

Kuchnie na wymiar - jak blaty drewniane mogą nadać przestrzeni charakterystycznego klimatu?

 
Nie od dziś wiadomo, że drewno pozwala wytworzyć przytulne, domowe wnętrza. Surowiec sprawdza się m.in. do aranżowania przestrzeni kuchennej. Ten ponadczasowy materiał doceniany jest za przepiękny wygląd i rustykalny charakter. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że o takie meble do kuchni na wymiar będzie trzeba odpowiednio dbać. Blat z drewna należy otoczyć właściwą troską, polegającą na systematycznej pielęgnacji. Takie nawierzchnie stosunkowo łatwo jest zabrudzić, zwłaszcza jeśli od razu nie zetrzemy plamy. Oprócz tego z czasem pojawiają się na nich rysy.
 

Meble kuchenne na wymiar - blaty granitowe i inne blaty kamienne

 
Blat kamienny nie ma sobie równych, gdy chodzi o solidność i trwałość. Na takie nawierzchnie bez strachu możemy odstawiać gorące naczynia. Niektórzy używają ich również jak deski do krojenia. Profesjonalne firmy, oferujące kuchnie na wymiar, sięgają po takie gatunki surowca, które są niskonasiąkliwe i wyróżniają się wysoką twardością. Bardzo chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest granit. Unikać należy natomiast marmurów, bo są m.in. podatne na uszkodzenia mechaniczne.
 

Inne rodzaje blatów, z którymi spotkamy się w kuchniach na wymiar

 
Meble do kuchni na wymiar to niezwykle zróżnicowana grupa wyposażenia domowego. Oprócz wyżej wspomnianych materiałów, do tworzenia blatów można używać m.in. szkła, płyty laminowanej i stali.
 
Szkło hartowane prezentuje się surowo, niezwykle elegancko i schludnie. Wybierając sposób obróbki, możemy wpłynąć na końcowy efekt. W kuchniach na wymiar stosuje się np. szkło błyszczące, matowe i barwione.
 
Z kolei płyta laminowana doceniana jest za to, że materiał dostępny jest w dowolnej kolorystyce i z powodzeniem może imitować drewno.
 
Stal będzie idealna do nowoczesnych, surowych kuchni. Jest odporna na wilgoć, uszkodzenia oraz na zmiany temperatury. Musimy jednak pamiętać, aby nie pozostawiać na niej mokrych plam, bo negatywnie wpłyną one na estetykę blatu.
 
Copyright © 2014 Elit Meble - All rights reserved
Projekt i wykonanie: Artneo.pl